Двоелементне штепсельне реле змінного струму ДСШ широко використовують як колійне реле в станційних рейкових колах змінного струму 50 і 25 Гц. Реле має дві обмотки, які живляться від двох джерел: одна обмотка - від джерела живлення на станції, інша - від рейкового кола. Реле чітко реагує на фазу напруги, яка подається, і буде спрацьовувати тільки при напрузі потрібної фази, на яку дане реле налаштоване. Якщо в колі з'явиться напруга іншої фази, то реле одразу знеструмиться.
Принцип дії реле заснований на взаємодії змінного магнітного потоку одного елемента зі струмом, який індукується в секторі змінним магнітним потоком іншого елементу. Відповідно до закону електромагнітної індукції на провідник зі струмом (сектор), який помістили в магнітне поле, дія сила, яка приводить його в рух. Сектор реле повертається і перемикає контакти. Сила, що діє на сектор, пропорційна добутку струмів місцевого і колійного елементів і залежить від кута здвигу фаз між ними.
Електромагнітна система реле ДСШ (див. рис. нижче) має два елементи - місцевий і колійний. Місцевий елемент складається з осердя 1 і котушки 2. На осерді колійного елемента 3 знаходиться котушка 4. Між полюсами осердь розташований алюмінієвий сектор 5. Струм, що проходить по місцевій обмотці, утворює магнітний потік Фм, який проходить по двох контурах, що обумовлено М-подібною формою осердя. Струм, що проходить по колійній обмотці, утворює магнітний потік Фп, який проходить по зовнішньому контуру, що також обумовлено С-подібною формою осердя.
Магнітні потоки пронизують алюмінієвий сектор і наводять в ньому вихрові струми ім та іп. Ці струми створюють в секторі сумарний крутний (обертаючий) момент, який змушує сектор підніматися вгору, при цьому замикаються загальний і фронтовий контакти. При вимиканні струму в колійній або місцевій обмотках сектор опускається до низу за рахунок власної ваги. Поворот сектора обмежується вгорі і знизу роликами. Для пом'якшення ударів ролики можуть переміщуватися уздовж тримачів.
реле ДСШ-13 (вид збоку)
Контактна система реле ДСШ - це 2-4фт, 2ф, 2т (чотири трійника, два фронтових і два тилових контакти). З метою підвищення чутливості (зниження потужності спрацювання) у реле ДСШ-12, ДСШ-13А зменшена кількість контактих груп. Ці реле мають лише 2ф і 2т. Реле ДСШ-13А випускається на заміну знятого з виробництва ДСШ-13.
Фронтові і тилові контакти виконані з графіту зі срібним напиленням, загальні (рухомі) - зі срібла. Кожен контакт розрахований на 100000 перемикань електричних кіл змінного струму 1А при напрузі 110В.
Основною перевагою реле ДСШ є надійна фазова селективність (вибірковість), тому ці реле й називають фазочутливими. Ця властивість надійно відкидає можливість спрацювання реле від чужої фази при короткому замиканні ізолюючих стиків, тобто забезпечує захист від небезпечної відмови - поява помилкової вільності ізольованої ділянки. При короткому замиканні стиків сектор буде повертатися до низу. Також до переваг реле ДСШ відноситься надійний захист від впливу завад тягового струму, який відрізняється від частоти сигнального струму.
До недоліків реле ДСШ можна віднести громіздкість. Вага реле ДСШ в середньому становить 6 кг.
Реле відноситься до реле І класу надійності, оскільки сектор при відсутності напруги опускається під дією власної ваги.
При використанні рейкових кіл з фазочутливими реле пред'являються більш жорсткі вимоги до джерела живлення. Для забезпечення певних фазових співвідношень і виконання чергування миттєвих полярностей в суміжних рейкових колах колійні і місцеві обмотки всіх реле на станції мають бути включені в одну фазу одного і того ж центрального джерела живлення. Зсув фази напруги на колійній обмотці досягається в рейкових колах 50 Гц включенням до схеми фазозсувного конденсатору, а в рейкових колах 25 Гц - шляхом початкового жорсткого зсуву фаз напруги на 90° перетворювачів.