Релейне НАБ системи ГТСС застосовується на одно- і двоколійних ділянках зі станціями, обладнаними стрілочними централізаторами, маршрутно-контрольними пристроями або ЕЦ стрілок і сигналів. У цій системі всі блокувальні залежності виконуються за допомогою релейної апаратури. Блокувальні сигнали подаються за допомогою натискання кнопок, а проходження цих сигналів контролюється лампочками на апараті управління.
У РПБ ГТСС застосовують апарати двох типів: пульт-статив РПБ на станціях, обладнаних маршрутно-контрольними пристроями (МКУ), і пульт-статив ПСРБ-2 на станціях, обладнаних стрілочними централізаторами.
Пульт-статив ПСРБ-2 (див.рис.нижче) представляє собою пульт керування та індикації, у верхній частині якого зображується схематичний план станції з повторювачами сигналів і контрольними лампочками вільності перегону, зайнятості перегону по відправленню, зайнятості перегону по прибуттю, контролю прибуття поїздів на станцію, дачі та отримання згоди. Для контролю стану і встановлення маршруту на схемі станційних колій розміщують по три контрольні лампочки. По кінцях зображення приймально-відправної колії встановлюють білу лампочку, яка контролює правильність встановлення маршруту прийому або відправлення і вільний стан колії, в середині - червону лампочку, яка контролює зайнятість приймально-відправної колії. Червоні лампочки також встановлюються всередині зображення стрілочної горловини для контролю її вільності. Такі червоні лампочки встановлюють на апараті управління, якщо на станції для підвищення безпеки руху поїздів використовують рейкові кола.
Біля кожного станційного світлофору на апараті управління є повторювач. Повторювачі вхідних світлофорів Н та Ч мають три лампочки: зелену для контролю відкритого положення вхідного світлофора; білу для контролю запрошувального сигналу та червону для контролю закритого положення світлофора. Повторювач вихідного світлофора має лише зелену лампочку, яка контролює лише відкрите положення вихідного світлофора.
Нижче схематичного плану станції розміщуються кнопки для відкриття сигналів ("Прийом" та "Відправлення"), "Дача згоди" і його відміни, "Дача прибуття" та "Дача контролю" стану прймально відправної колії КП, при натисканні якої контрольні лампочки вільних колій загоряються білим миготливим вогнем, а зайнятих - залишаються темними. Над схематичним планом станції розташовуються лічильники з кнопкою для включення запрошувального сигналу на вхідному світлофорі, штучного розділування маршруту та штучного збудження реле прибуття. В нижній частині апарату по його кінцях розташовуються ключі-жезли, які дають можливість відправити на перегін господарський поїзд або штовхач. Виймання ключа-жезла ставиться в залежність від вільного перегону на двоколійних ділянках або від отримання згоди з сусідньої станції на одноколійних ділянках. Для виймання ключа-жезла слід натиснути кнопку на апараті ОХ ("Відправлення господарського поїзда").
Пульт-статив РПБ має такі самі лампочки та кнопки, як і пульт-статив ПСРБ-2, але схематичний план колій станції відсутній. На станціях, обладнаних ЕЦ, кнопки керування і контрольні лампочки НАБ розміщуються на пульті, а релейна апаратура - на стативах ЕЦ.
При РПБ ГТСС в якості вхідних, вихідних, прохідних і попереджувальних сигналів слугують світлофори. Пульти-стативи станцій, що обмежують перегін, зв'язані між собою лінійним колом. Для цієї мети використовуються дроти міжстанційного зв'язку або спеціально підвішені дроти. Електроживлення станційних пристроїв НАБ здійснюється постійним струмом через перетворювач типу ППШ і випрямні пристрої.
Таблиця послідовності роботи пристроїв та індикації на пульту при двоколійному релейному НАБ
Для управління пристроями НАБ і контролю роботи на пульт-табло для кожної горловини станції (див.рис.вище) встановлюються трипозиційні кнопки:
Н (Ч) - для відкриття вхідного світлофора;
ЧО (НО) - для відкриття вихідного світлофора;
ДП - дача прибуття;
"Запрош.Н (Ч)" - для включення запрошувального сигналу;
ИП - штучного спрацювання реле прибуття;
ЧОХ (НОХ) - для відправлення господарського поїзда;
НВЗ (ЧВЗ) - для виключення дзвінка;
лампочки:
зелена ЧПС (НПС) - показує, що перегін вільний (дозволяється відправлення);
червона ЧПО (НПО) - показує, зайнятість перегону відправленим поїздом;
червона ПП - контролює (безперервним горінням) зайнятість перегону поїздом, що прибуває, і (миготливим вогнем) прибуття поїзда на станцію. Миготіння цієї лампочки нагадує черговому по станції про необхідність дати блокувальний сигнал прибуття.
В нормальному стані (відсутність поїзда і встановлених маршрутів на станції) на пульт-табло горять контрольні лампочки: зелена ЧПС (НПС) і червона лампочка в повторювачі вхідного світлофора Н (Ч). Під час заняття колії (наприклад, IП на станції А) поїздом у середині цієї колії загоряється червона лампочка IП. Послідовність роботи пристроїв НАБ показана у вигляді таблиці на рисунку вище.
Для відправлення поїзда зі станції А на станцію Б на вільний перегін (горить зелена лампочка НПС) черговий станції А готує маршрут відправлення, правильність приготування якого контролюється загорянням білої лампочки на колії ІП (дія 1). Далі натискає сигнальну кнопку НО і відкриває вихідний світлофор НI. У повторювачі вихідного світлофора НI на пульті загоряється зелена лампочка, що контролює дійсне відкриття вихідного світлофора (дія 2). Після відкриття вихідного світлофора НI зі станції А по лінійному колу надсилається на станцію Б блокувальний сигнал «Колійне відправлення» (ПО), що підтверджує відкриття вихідного світлофора, зайняття перегону поїздом і здійснює замикання вихідних світлофорів станції А. На пульті вмикається червона лампочка НПО і гасне зелена лампочка НПС (дія 3). На станції Б сигнал ПО сповіщає про відправлення поїзда зі станції А і заняття ним перегону та вмикає червону лампочку ПП (дія 3а).
Під час виходу поїзда на перегін і проходження по рейковому колу 4-6 вихідний світлофор НI перекривається на червоний вогонь, а в його повторювачі на пульті гасне зелена лампочка, гасне червона лампочка зайнятості колії ІП і загоряється червона лампочка 4-6 зайнятості стрілочної горловини. Продовжують горіти червона лампочка НПО і біла установки маршруту з ІП (дія 4). Після повного звільнення маршруту і виходу поїзда на перегін (гасне червона лампочка 4-6) черговий станції А розділує маршрут відправлення; гасне біла лампочка встановлення маршруту ІП, а червона лампочка НПО продовжує горіти (дія 5).
Для приймання поїзда на станцію Б черговий готує маршрут приймання на колію 3П, правильність приготування якого контролюється загорянням білої лампочки на колії 3П (дія 6). Потім черговий натискає сигнальну кнопку Н, вхідний світлофор Н відкривається на два жовті вогні, а в його повторювачі на пульті червона лампочка гасне і загоряється зелена. На пульті станції Б продовжують горіти біла лампочка установки маршруту 3П і червона лампочка ПП (дія 7).
Після проходу поїзда по пристроях фіксації його проходження вхідний світлофор закривається, а в його повторювачі Н вмикається червона лампочка і гасне зелена (дія 8). Після повного звільнення стрілочної горловини станції та знаходженні поїзда на колії 3П червона лампочка ПП переходить у режим миготіння, чим фіксується прибуття поїзда на станцію і дається вказівка черговому про необхідність подання сигналу ПП (дія 9). Черговий станції Б розмежовує маршрут приймання і натискає кнопку ДП (дія 10). При цьому надсилається блокувальний сигнал ПП, від якого на станції Б гасне червона лампочка ПП, і пристрої НАБ приходять у вихідний стан (дія 11). На станції А блокувальним сигналом ПП контролюється вільність перегону, знімається замикання з вихідних світлофорів, гасне червона лампочка ПО, загоряється зелена лампочка НПС і пристрої НАБ переходять у вихідний стан (дія 11, а).
Для керування пристроями НАБ і контролю роботи на пульті-табло для кожного напрямку руху на перегоні (див.рис.нижче) встановлюються встановлюються такі самі кнопки і лампочки, як і при двоколійному НАБ, з деяким доповненням: ДС/ОС - для дачі (при натисканні) і скасування (при витягуванні) згоди на відправлення поїзда; контрольні лампочки: жовта ДС, що контролює надання згоди на відправлення поїзда із суміжної станції; зелена ПС, що контролює отримання згоди на відправлення поїзда зі станції приймання; біла ФП, що контролює фактичне прибуття поїзда на станцію.
Таблиця послідовності роботи пристроїв та індикації на пульту при одноколійному релейному НАБ
У нормальному стані на пульті-табло горить червона лампочка в повторювачі вхідного світлофора Н(Ч). Послідовність роботи пристроїв одноколійної НАБ показано у вигляді таблиці на рис. вище.
Відправлення поїзда зі станції А на одноколійній ділянці можливе лише після отримання згоди від чергового станції Б. Після запиту по телефону (дія 1) черговий станції Б дає усну згоду (дія 1а) на відправлення до нього поїзда зі станції А і натискає кнопку дачі згоди ДС (дія 2). По лінійному колу станція А приймає зі станції Б блокувальний сигнал ПС (дія 2а). На станції Б загоряється жовта лампочка ДС, а на станції А - зелена лампочка ПС. Поки черговий станції А не відкрив вихідний сигнал, черговий станції Б може скасувати згоду шляхом витягування кнопки ДС/ОС на себе. Після цього система блокування приходить у нормальний стан.
Для відправлення поїзда черговий по станції А спільно зі стрілочником установлює маршрут відправлення з 2-ї колії (дія 3), і на табло загоряється біла лампочка, яка контролює правильність установленого маршруту і вільність 2-ї колії. Далі черговий по станції А натискає сигнальну кнопку НО і відкриває вихідний світлофор Н2 (дія 4). У повторювачі на табло вмикається зелена лампочка Н2, зелена лампочка ПС гасне і загоряється червона лампочка ПО. У цей час на станцію Б надсилається блокувальний сигнал ПО, від якого загоряється червона лампочка ПП, а жовта ДС гасне (дія 4а). Одночасно вмикається дзвінок, що привертає увагу ДСП до апарата. Лампочки ПО і ПП горять увесь час проходження поїзда по перегону.
Під час відправлення поїзда зі станції спрацьовує схема фіксації проходження поїзда, вихідний світлофор зачиняється, у повторювачі Н2 гасне зелена лампочка, червона лампочка ПЗ продовжує горіти і фіксувати зайнятість перегону відправленим поїздом (дія 5). Після виходу поїзда на перегін ДСП станції А спільно зі стрілочником розмежовує маршрут відправлення і на другій колії гасне біла лампочка (дія 6).
Для приймання поїзда черговий по станції Б спільно зі стрілочником готує маршрут приймання на 1 колію, установлення якого контролюється на табло загорянням білої лампочки цієї колії (дія 7). Потім черговий натискає сигнальну кнопку Н і відкриває вхідний світлофор. У повторювачі вхідного світлофора Н червона лампочка гасне і загоряється зелена. Червона лампочка ПП продовжує горіти і контролювати зайнятість перегону поїздом, що прибуває (дія 8). Після проходу поїзда по пристроях фіксації його проходження вхідний світлофор закривається, у його повторювачі на табло загоряється червона лампочка, а зелена гасне; загоряється біла лампочка ФП, що контролює прибуття поїзда на станцію Б (дія 9). Черговий по станції Б розділує маршрут приймання, на табло гасне біла лампочка встановлення маршруту (дія 10). Потім ДСП натискає кнопку дачі прибуття поїзда ДП (дія 11). По лінійному колу пристроїв НАБ посилається блокувальний сигнал ПП, від якого на станції Б гаснуть лампочки ПП і ФП, а на станції А - лампочка ПО (дія 11а). Пристрої НАБ приходять у нормальний стан. Якщо після прибуття поїзда лампочка ФП не загоряється, то це вказує на несправність пристроїв контролю прибуття поїзда. У цьому випадку блокувальний сигнал ПП подається натисканням спочатку кнопки ІФП з лічильником, а потім кнопки дачі прибуття ДП.
Для збільшення пропускної спроможності одноколійних і двоколійних ділянок залізниць, обладнаних пристроями НАБ, улаштовують блокпости, які можуть бути постійними, діючими цілий рік, або тимчасовими, діючими в періоди інтенсивних перевезень або під час «вікна». Такі блокпости можуть бути обслуговуваними або автоматизованими.
Блокпост двоколійної ділянки (див.рис.нижче, а) дає змогу відправити на перегін у кожному напрямку два поїзди. Під час відправлення зі станції Б першого поїзда для пропуску його з першої блок-ділянки на другу черговий по блокпосту натисканням сигнальної кнопки ЧС відкриває прохідний світлофор ЧБ. Після проходження поїзда ізольованими ділянками 2П і 4П світлофор ЧБ автоматично закривається, оскільки спрацьовує схема фіксації проходження поїзда. Переконавшись, що поїзд проїхав у повному складі, черговий по блокпосту натисканням кнопки ЧП подає на станцію Б блокувальний сигнал проходження поїзда. На станцію А блокувальний сигнал про вихід поїзда на другу блок-ділянку подається автоматично в момент відкриття прохідного світлофора ЧБ.
Отримавши сигнал проходження, черговий по станції Б може відправити другий поїзд на перегін слідом за першим. Відкриття прохідного світлофора ЧБ для пропуску другого поїзда можливе тільки після прибуття першого поїзда на станцію А та одержання з цієї станції на блокпосту сигналу прибуття, який подається натисканням кнопки ЧДП на апараті станції А.
Блокпост двоколійного (а) та одноколійного (б) перегонів
На низці ділянок блокпости необхідні тільки на певний час доби або тільки в окремі дні. У цих випадках проводять періодичне відкриття і закриття постів. На час закриття блокпоста сигналіст не чергує і перегін на блок-ділянки не ділиться. Прохідний світлофор блокпоста сигналізує червоним вогнем. Відправити поїзд зі станції Б можна тільки при вільних двох блок-ділянках перегону. При відкритті вихідного світлофора на станції Б і виході поїзда на перегін світлофор ЧБ блокпоста автоматично загоряється зеленим вогнем. Під час проходження поїздом блокпоста на прохідному світлофорі автоматично загоряється червоний вогонь, але блокувальний сигнал проходження поїзда з блокпоста на станцію відправлення не подають, що унеможливлює відправлення другого поїзда на перегін.
Коли поїзд прибуде на станцію А, ДСП натисканням кнопки ЧДП подає сигнал прибуття на станцію Б, через що з'являється можливість відправити наступний поїзд на перегін, що звільнився. Таким чином, під час закриття блокпоста на перегоні може перебувати тільки один поїзд. Прохідні світлофори блокпоста працюють у цей час автоматично й огороджують поїзд, що пройшов блокпост. Під час закриття блокпоста його робота зводиться до трансляції блокувальних сигналів відправлення і прибуття з однієї станції на іншу. У разі пошкодження пристроїв блокпоста перестає діяти і блокування між сусідніми станціями, і регулювання руху поїздів переводиться на телефонні засоби зв'язку.
Блокпост одноколійної ділянки (див.рис.вище, б) дає змогу відправити на перегін в одному з напрямків два поїзди. Кожна станція, що обмежує перегін, може дати на блокпост згоду на приймання поїзда. Щоб відправити поїзд зі станції, потрібно отримати згоду з блокпоста, яку він може дати тільки для однієї станції. Прохідні світлофори блокпоста нормально закриті.
Для відправлення поїзда, наприклад, зі станції Б, черговий по блокпосту натискає кнопку надання згоди ЧДС і сигнальну кнопку ЧС прохідного світлофора ЧБ. Після отримання блокувальних сигналів відправлення зі станції відправлення і згоди зі станції приймання на прохідному світлофорі ЧБ загоряється зелений вогонь. Отримавши згоду на відправлення поїзда, черговий по станції Б відкриває вихідний світлофор і відправляє поїзд на перегін. Після проходження поїздом блокпоста і проходу його ізольованою ділянкою П прохідний світлофор закривається. Натисканням кнопки ЧП черговий по блокпосту подає сигнал про проходження поїзда. Тепер він може дати згоду на станцію Б про відправлення другого поїзда на перегін натисканням кнопки ЧДС.
Після прибуття першого поїзда на станцію А черговий цієї станції натискає кнопку ЧДП і подає блокувальний сигнал прибуття на блокпост. Отримавши блокувальний сигнал прибуття зі станції приймання, черговий по блокпосту натисканням сигнальної кнопки ЧС відкриває прохідний світлофор ЧБ і пропускає другий поїзд на блок-ділянку, що звільнилася. Дія блокування під час закриття блокпостів на одноколійній ділянці відбувається так само, як і на двоколійній.
Якщо поїзд прямував із підштовхувальним локомотивом, черговий блокпоста подає на роздільний пункт відправлення блокувальний сигнал проходження, лише переконавшись у проходженні штовхача. У разі проходження поїзда без підштовхувального локомотива черговий блокпоста негайно повідомляє про це сусідні роздільні пункти, але блокувальний сигнал не подає. Подача блокувального сигналу проходження черговим блокпоста здійснюється лише після проходження блокпоста штовхачем, що відстав. У разі автоматичного закриття прохідного світлофора поїздом, що рухається попереду, штовхач, який відстав, прямує на другу блок-ділянку перегону при забороняючому показанні прохідного світлофора.
Для автоматизації роботи блокпостів використовують електричні рейкові кола або інші автоматичні пристрої, що дають змогу забезпечити контроль проходження поїзда за прохідним світлофором, автоматизацію його роботи та контроль прибуття поїздів на станцію в повному складі. Порядок організації руху поїздів на перегонах, обладнаних автоматичними блокпостами, встановлюється начальником залізниці залежно від системи використовуваних пристроїв автоматики.