Черговий по станції - це змінний працівник станції, який під час чергування одноосібно розпоряджається усіма операціями з прийому, відправлення і пропуску поїздів, а також усіма маневровими пересуваннями рухомого складу по головних і приймально-відправних коліях, а там, де відсутній маневровий диспетчер (далі по тексту - ДСЦ) - й по інших коліях станції.
Якщо в ТРА станції вказано, що маневровою роботою на станції розпоряджається ДСЦ, то це не означає, що він може розпоряджатися маневровими пересуваннями, тобто відкривати сигнали, давати команди машиністам та керівникам маневрів (складачам) на рух. Розпоряджаючись маневрами, ДСЦ дає завдання складачам по розформуванню, формуванню поїздів, підбору місцевих вагонів по вантажним фронтам, їх подачі та прибиранню, а також по виконанню інших маневрових операцій.
Відповідний план роботи ДСЦ передає також і черговому по станції (далі по тексту - ДСП), а складач у відповідності з отриманим від ДСЦ завданням запитує у ДСП дозвіл на маневрові пересування, тобто на приготування маршрутів та відкриття сигналів.
Таким чином, в кінцевому рахунку маневровими пересуваннями по станційних коліях розпоряджається ДСП. Випадки, коли це здійснює ДСЦ в окремих маневрових районах, що не контролюються ДСП, є виключенням з правил.
На великих станціях може бути декілька чергових по станціях, постах чи парках, кожен з яких одноосібно розпоряджається рухом поїздів у межах свого району роботи. Розмежування районів управління на таких станціях і коло обов'язків, пов'язаних з рухом поїздів, кожного чергового по станції, посту або парку вказується в технічно-розпорядчому акті станції (ТРА).
Ніхто, окрім ДСП, не може віддавати розпорядження щодо прийому, відправлення і пропуску поїздів і виконанні маневрів на коліях, по яких прямують поїзди або з яких можливий вихід рухомого складу на колії або маршрути слідування поїздів.
Машиністи ведучих локомотивів (електропоїздів) та усі інші працівники, що обслуговують поїзд, підпорядковуються на станції розпорядженням ДСП.
ДСП керує рухом поїздів в межах станцій, однак в низці випадків його роль у забезпеченні безпеки руху розповсюджується також і на прилеглі перегони: у випадках перериву поїзного диспетчерського зв'язку, всіх засобів сигналізації і зв'язку, спрацювання пристроїв контролю стану рухомого складу під час руху і в деяких інших випадках.
В умовах нормальної роботи пристроїв СЦБ і зв'язку ДСП виконує накази та вказівки з руху поїздів тільки поїзного диспетчера (ДНЦ), якому він оперативно підпорядковується і через якого повинні передаватися усі вказівки керівників вищого рангу.
У питаннях забезпечення безпеки руху ДСП керується наступними основними нормативними документами:
- Правила технічної експлуатації залізниць України (ПТЕ);
- Інструкція з сигналізації на залізницях України (ІСИ);
- Інструкція з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України (ІРП);
- Інструкція з забезпечення безпеки руху при виконанні колійних робіт;
- Інструкція з забезпечення безпеки руху поїздів при виконанні робіт з технічного обслуговування та ремонту пристроїв СЦБ.
Причому вимоги до обсягу знань ДСП з ПТЕ, ІСИ та ІРП встановлені п.3.2 Положення про порядок вивчення та перевірку знань нормативних актів з безпеки руху поїздів та маневрової роботи працівниками залізничного транспорту України.
Окрім перелічених основних документів ДСП можуть використовувати в роботі й інші документи, які стосуються перевезення небезпечних вантажів, негабаритних вантажів, експлуатації залізничних переїздів тощо. Однак вимоги усіх цих документів як взагалі, так і в конкретних місцевих умовах, містяться, зокрема, в ІРП, ТРА і додатках до нього, а також в наказах власників інфраструктури.
Нормативні документи власників інфраструктури - це наказ власника інфраструктури про використання окремих пунктів ПТЕ, ІРП, ІСИ з додатками, що стосуються даної станції. До таких документів може відноситися, наприклад, інструкція з організації руху поїздів на окремих ділянках за відсутності ДСП на роздільних пунктах в нічну зміну.
На практиці найбільш необхідними документами, якими ДСП користується щоденно, є ІРП, ТРА з додатками та наказ власника інфраструктури.
За відсутності на посту цих документів ДСП не може нести чергування. Тому при прийомі-здачі зміни ДСП зобов'язаний перевіряти їх наявність і у випадку відсутності хоча б одного з них доповідати керівникам станції. Різні виписки з діючих документів, що знаходяться на посту, мають допоміжне, тобто довідкове, значення.
На посту ДСП можуть знаходитися, крім перерахованих, різні документи, які стосуються поїзної або маневрової роботи, у вигляді телеграм, наказів і розпоряджень, якими ДСП зобов'язаний також керуватися. Однак ці документи не є нормативними, діють тимчасово до відміни або внесення їх вимог в нормативний документ (наприклад, ТРА або додаток до нього).
Тимчасові розпорядження, інструкції та інші технологічні документи, що видаються на час виконання робіт, втрачають силу по закінченню цих робіт.
ДСП особисто або під його наглядом і відповідальністю оператор при ДСП ведуть наступні документи, які відносяться до поїзної документації:
- Журнал руху поїздів форм ДУ-2, ДУ-3;
- Журнал диспетчерських розпоряджень форми ДУ-58;
- Журнал огляду колій, стрілочних переводів, пристроїв СЦБ, зв'язку і контактної мережі (журнал огляду) форми ДУ-46;
- Журнал поїзних телефонограм форми ДУ-47;
- Книга для запису попереджень форми ДУ-60;
- Книга пред'явлення поїздів і вагонів вантажного парку до технічного обслуговування форми ВУ-14;
- бланки попереджень форми ДУ-61;
- бланки дозволів форми ДУ-52, ДУ-54, ДУ-50, ДУ-55, ДУ-56, ДУ-64.
Прийом зміни. ДСП зобов'язаний з'явитися на роботу своєчасно і одягненим по формі.
Для того щоб безпосередньо після вступу на чергування впевнено керувати прийомом, відправленням, пропуском поїздів та маневровою роботою і забезпечувати безпеку руху, ДСП перед вступом на чергування повинен всебічно ознайомитися з обстановкою на станції. Для цього він зобов'язаний:
а) ознайомитися з планом майбутньої роботи, наявними вказівками і розпорядженнями щодо приймання та відправлення поїздів і маневрів, з наявністю і розташуванням рухомого складу на приймально-відправних коліях, з положенням (вільністю чи зайнятістю) прилеглих перегонів (блок-ділянок). Спосіб ознайомлення залежно від характеру роботи на станції може бути різним. Так, наприклад, характер майбутньої роботи може бути встановлений на основі поданого змінного плану роботи, вказівок, отриманих від начальника станції, або окремих наказів ДНЦ тощо. Вільність або зайнятість приймально-відправних та інших колій встановлюють особистим їх оглядом (на малих станціях), на основі інформації чергового по станції, який здає чергування, за показниками приладів управління та іншим шляхом. Вільність або зайнятість прилеглих перегонів установлюють за показаннями приладів керування, на основі записів у журналі руху поїздів, а при телефонних засобах зв'язку - за записами в журналі поїзних телефонограм;
б) переконатися у справності приладів керування пристроями СЦБ і зв'язку, наявності на них пломб згідно з описом, а також у справності стрілочних переводів, які обслуговуються ним особисто. Якщо під час огляду буде виявлено будь-які несправності, про це необхідно зробити відповідний запис (якщо він уже не зроблений працівником, який здає чергування) у «Журнал огляду» та сповістити працівника, який обслуговує ці пристрої (електромеханіка СЦБ, дорожнього майстра тощо);
в) перевірити наявність на робочому місці та справність інструменту, сигнального приладдя та інвентарю. За встановленими нормами в робочому приміщенні ДСП повинні бути: ручний сигнальний ліхтар жовтого, зеленого, червоного і прозоро-білого вогню, жовтий і червоний сигнальні прапорці в кобурах, ручний сигнальний диск;
г) ознайомитися із записами в усіх книгах і журналах з питань руху поїздів, які ведуться черговим по станції.
Вступ на чергування оформляється записами в журналі руху поїздів або на станційному графіку виконаного руху за формою:
«___» ____________20_р. ___год.___хв Чергування прийняв ДСП _____________________(підпис)
«___» ____________20_р. ___год.___хв Чергування здав ДСП __________________________(підпис)
Розписка ДСП про прийняття чергування свідчить про те, що він повністю ознайомився з обстановкою, зокрема зі змістом записів у всіх книгах і журналах, що ведуться ДСП, і надалі, вступивши на чергування, не має права посилатися на незнання тих положень, що записані в цих книгах і журналах і стосуються його роботи.
За наявності на апаратах керування пристроями СЦБ лічильників штучного спрацювання пристроїв контролю прибуття, запрошувальних сигналів або штучного розділування маршрутів перед текстом про прийом і здачу чергування в журналі руху поїздів записують також показання лічильників. Кожне штучне спрацьовування лічильника є наслідком порушення нормальної роботи відповідних пристроїв СЦБ, що спричиняється несправністю цих пристроїв, прийомом поїздів на неспеціалізовані колії або відправленням поїздів з таких колій, помилковим задаванням маршрутів приймання або відправлення поїздів та іншими причинами.
Кількість таких спрацювань за зміну, що визначається різницею між показаннями лічильника під час прийому і здачі чергування, дає змогу робити висновки про ступінь стійкості або нестійкості роботи пристроїв СЦБ, а також про чіткість керівництва ДСП операціями з прийому, відправлення і пропуску поїздів.
Вступивши на чергування, ДСП зобов'язаний перевірити явку на роботу працівників зміни (складачів поїздів, чергових стрілочних постів, сигналістів та ін.), вислухати їхні доповіді про стан робочих місць, а за наявності недоліків вжити необхідних заходів щодо їх усунення.
Усі розпорядження щодо руху поїздів і маневрової роботи під час чергування ДСП повинен давати стисло, ясно і, давши розпорядження, щоразу вислухати його повторення і переконатися, що його зрозуміло правильно.
Черговим по станції або за його розпорядженням оператором при ДСП, оператором поста централізації або черговим стрілочного поста здійснюється керування приладами СЦБ, відкриття та закриття сигналів (крім тих, що діють автоматично).
Якщо поїзд відправляється зі станції при забороняючому показанні вихідного сигналу або з колій, що не мають вихідного сигналу, дозвіл на зайняття перегону (якщо його не передають радіозв'язком) вручають машиністові ведучого локомотива особисто черговий по станції, посту, парку або через одного з працівників локомотивної бригади поїзда, який відправляється, оператора при ДСП, оператора поста централізації, сигналіста, чергового стрілочного поста, головного кондуктора, працівника технічної контори, що зазначають у ТРА станції.
Після прибуття, відправлення або проходження поїзда ДСП зобов'язаний негайно повідомити про це ДСП сусідньої станції та ДНЦ. За наявності в поїзді вагонів з розрядним вантажем до номера поїзда додається літера «Р» (наприклад, 2783Р). Відповідні літери до номера поїзда додаються також у випадках відправлення і прямування довгоскладних поїздів «Д», великовагових «Т», підвищеної ваги «ПВ», підвищеної довжини «ПД», з'єднаних «З». Під час відправлення поїздів з негабаритними вантажами до номера поїзда після знака «-» додають установлений в інструкції з перевезень негабаритних вантажів цифровий індекс, що характеризує зони і ступінь негабаритності вантажу.
Якщо поїзд прямував з підштовхувальним локомотивом, повідомлення про відправлення і прибуття доповнюється словами: «зі штовхачем».
Про всі виявлені особисто або за доповідями інших працівників випадки несправності колій, стрілочних переводів, пристроїв СЦБ, зв'язку та контактної мережі ДСП повинен зробити запис у журналі огляду і негайно сповістити працівника, який обслуговує ці пристрої (електромеханіка СЦБ, дорожнього майстра та ін.). Про несправності засобів сигналізації та зв'язку під час руху поїздів, поїзного радіозв'язку, а також про неможливість відкриття вхідних і вихідних світлофорів ДСП, крім того, повинен довести до відома поїзного диспетчера. Про усунення несправності відповідним працівником робиться відмітка в журналі огляду, яка засвідчується його підписом і підписом ДСП. Якщо внаслідок несправності основних засобів сигналізації та зв'язку під час руху поїздів поїзним диспетчером буде передано наказ про перехід на телефонні засоби зв'язку, то обмін поїзними телефонограмами між черговими по станціях на одноколійних перегонах, а також під час організації двостороннього руху однією з колій на двоколійних (багатоколійних) перегонах повинен здійснюватися лише по поїзному диспетчерському зв'язку під контролем ДНЦ.
У всіх випадках приймання поїзда на станцію або відправлення поїзда зі станції при забороняючому показанні вхідного, вихідного (маршрутного) світлофора ДСП, перш ніж скористатися кнопкою запрошувального сигналу або дати машиністові відповідний дозвіл на проїзд заборонного сигналу, зобов'язаний привести рукоятку (кнопку) цього сигналу в положення, відповідне до його забороняючого показання, та порядком, встановленим ТРА, переконатися у вільності колії приймання, правильності встановлення та замикання стрілок у маршруті, а при відправленні поїзда, крім того, у вільності першої блок-ділянки (при АБ) або перегону (при НАБ) і у перемиканні блок-системи на відповідний напрямок руху.
Перед зривом пломби з кнопки запрошувального сигналу ДСП повинен зробити про це відповідний запис у журналі огляду і викликати електромеханіка. Якщо кнопка запрошувального сигналу обладнана лічильником і не пломбується, то у випадках, коли ДСП змушений користуватися цією кнопкою через несправність пристроїв СЦБ, він також повинен зробити про це відповідний запис у журналі огляду, зазначивши в цьому записі і показання лічильника. Надалі, аж до відновлення нормальної роботи пристроїв СЦБ, користування кнопкою запрошувального сигналу проводиться без додаткових записів про зміну показань лічильника. Показання лічильника знову записується в журналі огляду лише в той момент, коли електромеханік робить відмітку в цьому журналі про відновлення нормальної роботи пристроїв СЦБ. Якщо користування кнопкою запрошувального сигналу, що не пломбується, здійснюється не через несправність пристроїв СЦБ, а з якихось технологічних причин (наприклад, під час приймання поїзда на неспеціалізовану колію), то ніяких записів у журналі огляду не робиться. У всіх випадках приймання і відправлення поїздів при забороняючому показанні вхідного або вихідного світлофора в журналі руху поїздів черговий по станції повинен робити відмітку: «РЗ» (за радіозв'язком), «ЗС» (за запрошувальним сигналом), «ПД» (за письмовим дозволом).
Під час здавання чергування ДСП повинен всебічно ознайомити чергового, який заступає на роботу, з обстановкою на станції та з першочерговими завданнями, як тими, що випливають із плану майбутньої роботи, так і пов'язаними з виконанням окремих вказівок і розпоряджень начальника станції, поїзного диспетчера та інших осіб командного складу.
Перед здаванням чергування ДСП повинен:
забезпечити розстановку рухомого складу на коліях відповідно до їх спеціалізації;
звільнити (якщо це можливо) приймально-відправні колії, тимчасово зайняті рухомим складом;
особисто або через підлеглих працівників ( складачів, чергових стрілочних постів, сигналістів) перевірити наявність рухомого складу на коліях, чи не виходить він за межі граничних стовпчиків (ізостиків) і чи закріплений від відходу;
забезпечити виконання завдань начальника станції, поїзного диспетчера та інших керівників щодо формування поїздів для своєчасного їхнього відправлення заступаючою зміною, щодо подачі вагонів під навантаження й вивантаження, на колії ремонту або забирання їх з навантажувально-розвантажувальних і ремонтних колій та ін.
Розписуватися в журналі або на графіку виконаного руху про здавання чергування ДСП повинен лише після того, як ДСП, який заступає на роботу, розпишеться про прийняття чергування.
Стрілочним постом називають один або декілька стрілочних переводів нецентралізованого управління, які обслуговуються одним черговим стрілочного поста. Число закріплених за постом стрілок залежить від частоти пересувань по них, характеру роботи, відстані між стрілками. Встановлюється це начальником станції, і указується в ТРА станції.
Пост управління стрілками знаходиться в розпорядженні тільки одного працівника - чергового стрілочного поста. На станціях з невеликим об'ємом роботи один черговий стрілочного поста може обслуговувати два поста порядком, встановленим в ТРА станції. Два і більше суміжних стрілочних поста складають стрілочний район.
Кількість стрілочних постів і районів та їх розміщення визначаються в залежності від колійного розвитку, характеру і об'єму роботи станції, конфігурації приймально-відправних горловин, маневрових районів, кількості і розташування на них стрілочних переводів, інтенсивності поїзних і маневрових пересувань. Правильне розташування стрілочних постів забезпечує: своєчасне виконання операцій з переведення стрілок при прийомі, відправленні, пропуску поїздів та виконанні маневрів; закріпленню гальмівними башмаками составів або груп вагонів, утриманню стрілок в чистоті та справності тощо.
Отже, чергових стрілочних постів призначають для: переведення й запирання нецентралізованих стрілок при приготуванні маршрутів прийому, відправлення, пропуску поїздів і виконання маневрової роботи; утримання в справному стані й чистоті стрілочних переводів; користування приладами СЦБ і зв'язку, які знаходяться у приміщенні та на території стрілочного поста; закріплення вагонів на станційних коліях від їх уходу. Крім цих основних обов'язків, на них можуть бути покладені й деякі інші у відповідності з місцевими умовами на станції.
Від правильного обслуговування й утримання стрілочних переводів черговим стрілочного поста, його уважності, пильності та чіткості виконання посадових обов'язків залежить безпека руху.
На станціях з нецентралізованими стрілками розпорядження про приготування маршруту приймання і відправлення поїздів ДСП повинен передавати одночасно усім черговим (старшим черговим - за наявності) стрілочних постів, що беруть участь у приготуванні даного маршруту, ясно і чітко, дотримуючись при цьому встановленого регламенту переговорів. Розпорядження ДСП про приготування маршруту зобов'язаний повторити лише один черговий (старший черговий - за наявності) стрілочного поста, усі інші підтверджують словами "...пост - вірно".
У приготуванні маршрутів для прийому поїздів повинні брати участь чергові стрілочних постів, розташованих на вхідній горловині станції та у протилежному кінці колії прийому, а також постів, через які прослідують поїзди, що приймаються і відправляються, а також чергові тих постів, через які можливий вихід рухомого складу на маршрут прийому або відправлення поїзда.
Черговий по станції зобов'язаний вислухати доповідь про готовність маршруту приймання, відправлення або пропуску поїзда в присутності біля телефонів одночасно усіх чергових стрілочних постів (старших чергових за наявності), які брали участь в приготуванні маршруту. Кожен черговий стрілочного поста зобов'язаний доповісти про готовність маршруту.
Під час приготування маршруту забороняється відволікати чергового стрілочного поста на виконання будь-яких інших робіт, оскільки це може призвести до неправильного переведення стрілок і створити загрозу безпечного прямування поїздів.
При приготуванні маршруту приймання, відправлення, пропуску поїздів чергові стрілочного поста зобов'язані перевірити встановленим в ТРА станціях порядком вільність колії приймання (при прийомі), встановити стрілки в потрібне положення, перевірити щільність прилягання вістряка до рамної рейки кожної стрілки, що входить у маршрут, і закрити їх на замки. Замикати слід не тільки стрілки, які входять у маршрут, але й охоронні стрілки, які необхідно поставити в положення, що виключає вихід рухомого складу на приготовлений маршрут.
До прибуття поїзда або його відправлення черговий стрілочного поста зобов'язаний охороняти приготовлений маршрут.
Черговий стрілочного поста повинен зустрічати і проводжати поїзда у місцях, вказаних у ТРА станції, з такими сигналами:
- у випадку пропуску поїзда по головній колії без зупинки на станції вдень - із розгорнутим жовтим прапорцем, вночі - з прозоро- білим вогнем ручного ліхтаря;
- поїзда, що відправляються зі станції, в усіх випадках проводжають в світлий час - зі розгорнутим прапорцем, а у темний час - з прозоро-білим вогнем ліхтаря.
Чергові стрілочних постів після прибуття або відправлення поїзда повинні поставити стрілки, що входили у маршрут, в нормальне положення згідно вимог ТРА станції, а у випадку зайнятості колії - у напрямку вільної колії.