У зв'язку з необхідністю передачі оперативної інформації про поїзне положення на станціях усім зацікавленим користувачам незалежно від місця їх знаходження розроблена автоматизована система диспетчерського контролю АПК-ДК на основі мікропроцесорної техніки. Система АПК-ДК забезпечує необхідною інформацією залізничні станції, дистанції сигналізації, колії, електропостачання і т.д. та центральні дирекції інфраструктур залізничного транспорту. До переваг системи АПК-ДК відносяться діагностика технічного стану пристроїв СЦБ, збір, обробка, зберігання і відображення цієї інформації в реальному часі. Засоби діагностики контролюють та діагностують технічний стан пристроїв СЦБ на перегонах і станціях, виявляють їх передвідмовні стани, аналізують причини неякісної роботи і накопичують статистику.
Від комплексу АПК-ДК на дорожній рівень передаються два види інформації: про роботу і відмови роботи пристрої СЦБ та про поїзди. Перший вид інформації призначений для диспетчерського та адміністративного апарату інфраструктури залізничного транспорту, а другий вид забезпечує інформацію про поїзди, виконаний графік руху, дані по ТРА станцій, що необхідно диспетчерам та апарату з управління рухом.
Таким чином, АПК-ДК забезпечує:
оперативне зчитування інформації з сигнальних установок перегонів про стан рейкових кіл блок-ділянок, світлофорів та інших технічних засобів і передавання її на станції для наступного використання для контролю поїзного положення і технічного діагностування перегінних пристроїв;
оперативне зчитування інформації на станціях про стан колійних об'єктів та технічних засобів і передавання її поїзному диспетчеру та диспетчеру сигналізації і зв'язку;
обробку і відображення інформації у користувачів: по веденню виконаного графіку руху поїздів; розрахунку прогнозованого графіка по поточному поїзному положенню; розрахунку показників роботи дільниці і видачі довідок; логістичному визначенню помилкової вільності ділянки і небезпечного зближення поїздів; аналізу роботи пристроїв СЦБ; визначенню передвідмовного стану пристроїв; виявленню відмови; оптимізації пошуку та усунення несправностей; архівації і відновленню подій; статистиці та обліку ресурсів приладів.
Комплекс АПК-ДК представляє собою трирівневу структуру (див.рис.нижче). Нижній рівень призначений для зчитування і кодування інформації про стан пристроїв СЦБ і поїзної ситуації в зоні обслуговування. Стан перегінних пристроїв систем залізничної автоматики контролюють автомати сигнальних точок (АКСТ) або більш досконалі автомати діагностики сигнальної точки (АДСТ). Для зчитування інформації зі станційних пристроїв використовуються спеціальні прилади PIC-10 та PIC-120, виконані на основі програмованих індустріальних контролері (PIC). За допомогою модуля ADAM відстежуються струми переводу стрілок.
Структурна схема системи АПК-ДК
На станціях виконується збір, перетворення, концентрація інформації про стан перегінних та станційних пристроїв. Потім ця інформація відображається на АРМах середнього рівня (АРМ-ДСП та АРМ-ШН) і далі передається на верхній рівень управління (АРМ-ШЧД та АРМ-ДНЦ).
Середній рівень містить концентратори ЛП первинної обробки інформації на лінійних пунктах (станціях) і каналоутворювальну апаратуру для формування каналів обміну інформацією з пристроями верхнього рівня, а також між концентраторами ЛП.
Верхній рівень включає в себе концентратор центрального пункту ЦП, автоматизовані робочі місця диспетчера дистанції АРМ-ШЧД, поїзного диспетчера АРМ-ДНЦ та диспетчерську мережу.
Ця система диспетчерського контролю призначена для ведення в реальному масштабі часу динамічної моделі поїзного положення. Відображення виконуваних функцій АСДК здійснюється за допомогою двох моніторів ПЕОМ: на одному моніторі відображаються мнемосхеми станцій з фактичною інформацією про стан пристроїв СЦБ, на іншому - графік виконаного руху.
Система АСДК представляє собою програмно-апаратний комплекс, який дозволяє автоматизувати працю диспетчерів, диспетчерів ШЧ, вагонних операторів та інших працівників, пов'язаних з безпекою руху поїздів.
Структура АСДК представляє собою дворівневу систему. Нижнім рівнем АСДК є система передачі даних СПД, призначена для збору інформації про стан об'єктів дільниці управління. Уся інформація про стан об'єктів контролю по станціях і перегонах передається по каналах зв'язку до серверу СПД, який ще й являється і робочою станцією локальної обчислювальної мережі ЛОМ. Верхній рівень АСДК створюється на базі типових апаратних і програмних засобів ЛОМ, включаючи засоби віддаленого доступу і об'єднання локальних мереж.
Автоматизовані робочі місця персоналу (АРМ) представляють собою робочі станції ЛОМ і містять необхідний набір спеціалізованих (прикладних) програм і загальнокористувацьких застосунків (текстові і графічні редактори, електронні таблиці і т.д.).
Інформація про стан об'єктів контролю на станціях і перегона х (зайнятість рейкових кіл, положення стрілок, показання сигналів тощо) надходить до АСДК з СПД і переміщується в базу даних про стан об'єктів. Дані, які є в базі станів об'єктів, відображаються на АРМ у вигляді діючих схем ділянок, станцій і перегонів, а також архівуються для можливості подальшого перегляду і розбору.
У програмах застосунків також є спеціальна програма, яка на основі даних бази станів об'єктів виконує "слідкування" за переміщенням по ділянці контролю і створює базу виконаного графіку руху, який відображається програмою ГВР. Графік виконаного руху також архівується для подальшого перегляду.
АСДК являється системою, яка враховує інформаційні потреби усіх дирекцій інфраструктури, які оперативно забезпечують перевізний процес (сигналізації, зв'язку, руху, вагонної, локомотивної тощо).