Маятниковий трансмітер МТ-1 застосовують для імпульсного живлення рейкових кіл постійного струму. Він створює імпульси струму з інтервалами між ними: тривалість імпульсів та інтервалів однакова і становить 0,24-0,3 с.
Основними частинами маятникового трансмітера (див.рис.нижче) є електромагнітна система, вісь з шайбами і маятником та контактна система.
Електромагнітна система складається з двох осердь 1 з полюсними наконечниками, між якими розміщений якір 2. На вісь якоря 7 насаджені маятник 3 та гетинаксові шайби 4, 5 і 6, які перемикають контакти. На осердях розміщені котушки К1 та К2. Якір насаджений на вісь таким чином, щоб в спокійному положенні маятника вісь якоря О1-О2 не співпадала з магнітною віссю М1-М2.
В цьому положенні кулачковою шайбою 4 замкнутий керуючий контакт УК. При включенні струму якір 2 під дією магнітного поля повертається проти годинникової стрілки, намагаючись зайняти положення по вісі М1-М2. Разом з якорем повертаються маятник і кулачкові шайби 4, 5 і 6. УК при цьому розмикається і розмикає коло живлення обмоток, а контакти 41-42 та 31-32 замикаються. Трансмітер знеструмлюється і під дією сили тяжіння маятник разом з віссю починає рух в зворотному напрямку. Проходячи вихідне (середнє) положення, шайба 4 замикаючи контакт УК, вмикає обмотку, а контакти 31-32, 41-42 - розмикаються. Цикл починається заново.
МТ-1 здійснює 95-115 коливань за хвилину. З такою ж частотою замикаються і розмикаються контакти 31-32 і 41-42, через які в рейкове коло надходять імпульси струму.
Принципова схема маятникового трансмітера МТ-1
Зовнішній вигляд МТ-1
Зовнішній вигляд МТ-1
Трансмітер МТ-2 влаштований аналогічно і відрізняється лише тривалістю імпульсів та інтервалів. Він здійснює 40+2 коливань за хвилину, його контакт 31-32 замкнутий і розімкнутий протягом 0,75±0,1 с, а контакт 41-42 замкнутий протягом 1±0,05 с, а розімкнутий протягом 0,5±0,1 с. В положенні спокою контакт 41-42 замкнутий, а 31-32 - розімкнутий. Трансмітер МТ-2 використовують в схемах включення світлофорів для забезпечення мигаючого режиму горіння ламп. Маятникові трансмітери розраховані для роботи від джерел постійного струму напругою 12 та 24 В.
При напрузі 12 В обмотики з опором 300 Ом кожна з'єднують паралельно, а при напрузі 24 В - послідовно. Контакти маятникових трансмітерів виготовляють з металокерамічного сплаву марки СрКд-86-14. Вони забезпечують 50 млн. вмикань кіл постійного струму 2 А при напрузі 12 В.
Кодові колійні трансмітери змінного струму КПТШ необхідні для перетворення безперервного змінного струму в кодові імпульси, що використовуються в системах числового кодового автоблокування і автоматичної локомотивної сигналізації.
Трансмітери випускають декількох типів, які різняться за частотою змінного струму, від якого працює електродвигун, і тривалістю кодових циклів, що виробляються трансмітером.
Трансмітер складається (див. рис.нижче) з однофазного асинхронного двигуна 1 змінного струму, редуктора, який складається з черв'яка 3, черв'ячного колеса 2, трьох кулачкових шайб 4, 5, 6 та контактної системи. Двигун через редуктор приводить в рух кодові кулачкові шайби. Шайби відрізняються числом виступів і заглиблень. По поверхні цих шайб рухаються ролики, закріплені на нижніх контактних пружинах. Кулачкова шайба 4 за один оберт створює три замикання контактів, виробляючи числовий код, який складається з трьох імпульсів і трьох інтервалів в одному циклі. Такий код називається кодом З (зеленого вогню). Кулачкова шайба 5 за один оберт замикає контакти два рази, виробляючи код , який складається з двох імпульсів і двох інтервалів в циклі. Такий код називається кодом Ж (жовтого вогню). Кулачкова шайба 6 за один оберт виробляє числовий код, який складається з двох імпульсів і двох інтервалів, тобто два повних кодових цикли. Такий код називається кодом КЖ (червоно-жовтого вогню).
Кодовий колійний трансмітер
Контакти трансмітера не розраховані на комутування великих потужностей, тому безпосередньо в рейкове коло не включаються. Через контакти трансмітера включаються трансмітерні реле, через посилені контакти яких потужні кодові сигнали передаються в рейки.
КПТШ-515, КПТШ-715 - модернізовані. В цих трансмітерах встановлені електродвигуни напругою 220 В на заміну ранішніх на напругу 110 В з автотрансформатором. В іншому конструкція, а також електричні і часові характеристики даних КПТШ ідентичні.
Зовнішній вигляд КПТШ
Зовнішній вигляд БКПТ
Зовнішній вигляд ЭКПТ
Суттєвим недоліком контактних реле і трансмітерів є залежність строку служби від числа спрацювань, а також недостатня швидкодія через наявність механічних переміщень при роботі цих приладів. Вказані недоліки можна усунути застосуванням електронних приборів, у яких відсутні рухомі елементи, що можуть стиратися.
В теперішній час електронні прибори отримують все більше впровадження в пристроях СЦБ. Елементами електронних приборів слугують діоди, транзистори, тиристори, стабілітрони, логічні елементи, інтегральні мікросхеми, мікропроцесори.
Прикладом таких елементів може слугувати безконтактний комутатор струму БКПТ, який є більш сучасним перемикаючим пристроєм для комутації кодового струму в рейкових колах змінного струму частотою 25 і 50 Гц. Він, наприклад, складається з двох тиристорів і керуючого кола. Принцип його дії аналогічний принципу дії безконтактного реле.