В залежності від призначення повітряні лінії зв'язку розділені на три класи. До І класу відносяться лінії зв'язку, на яких підвішені кола, які зв'язують Міністерство інфраструктури України з управліннями доріг, а також управління між собою; до ІІ класу - лінії, які зв'язують управління доріг з відділеннями доріг і відділення між собою, а також зв'язок відділень; до ІІІ класу - лінії місцевого (станційного) зв'язку.
В залежності від інтенсивності заледенінь на дротах повітряні лінії (далі - ПЛ) будують чотирьох типів: О - полегшаний, Н - нормальний, У - посилений, ОУ - особливо посилений. Лінії типу О будують в неожеледних та слабоожеледних районах, де еквівалентна товща стінки льоду на дроті не перевищує 5 мм. В районах з середньою інтенсивністю ожеледі, де еквівалентна товща стінки льоду на дроті може збільшитися до 10 мм, будують лінії типу Н. В районах з сильною ожеледдю, де еквівалентна товща стінки льоду на дроті сягає 15 мм, будують лінії типу У, а де еквівалентна товща стінки льоду на дроті може сягати 20 мм і більше - лінії типу ОУ.
Таблиця залежності числа опор на 1 км та довжини прольоту від типу лінії
На різних типах ліній встановлюють різну кількість посилених і противітрових опор, які забезпечують стійкість лінії під час ожеледі та вітру.
На відміну від повітряних ліній зв'язку високовольтні лінії (ВЛ) та високовольтно-сигнальні лінії автоматики і телемеханіки (ВЛ СЦБ) будують трьох типів: Н, У, ОУ.
Повітряні лінії автоматики, телемеханіки і зв'язку будують зі сталевих, мідних або біметалевих неізольованих проводів, підвішених на дерев'яних або залізобетонних опорах, по яких передаються електричні сигнали.
До повітряних ліній відносяться високовольтні лінії електропередач (ЛЕП), високовольтно-сигнальні лінії СЦБ та лінії зв'язку.
На повітряних високовольтно-сигнальних лініях підвішують дроти трифазного силового кола з лінійною напругою 10 кВ або 6 кВ для електроживлення перегінних і станційних пристроїв СЦБ. Крім дротів силового кола, на опорах високовольтно-сигнальної лінії підвішують і сигнальні дроти.
На повітряних лініях зв'язку підвішують дроти магістрального, дорожнього зв'язку та телефонного зв'язку відділень, дроти місцевого зв'язку, а також проводи автоматичного та напівавтоматичного блокування, диспетчерської централізації та диспетчерського контролю, телеуправління тяговими підстанціями тощо.
Профілем опори називають прийняте розташування ланцюгів і дротів на опорах повітряної лінії.
Високовольтно-сигнальні лінії АБ використовують двох профілів: одноланцюгові та двохланцюгові. На одноланцюгових лініях дроти трифазного силового кола СЦБ напругою 10 кВ розташовують у верхній частині опори (рис. а). Один дріт підвішують на верхньому штирі, а два - на двохштирневій траверсі. Сигнальні дроти розташовують нижче високовольтних дротів чотирьох-, шести- або восьмиштирній траверсі.
Профілі опор високовольтно-сигнальної лінії СЦБ
На двохланцюгових лініях (рис.б), крім дротів трифазного силового кола, що живить пристрої СЦБ, і сигнальних дротів, підвішують друге трифазне високовольтне коло, яке називається колом повздовжнього електропостачання (ПЕ). Це коло призначене для забезпечення елекроенергією приміщень малих станцій, роз'їздів та інших споживачів, для живлення пересувних і переносних інструментів для колійних робіт, а також ця лінія являється резервом на випадок пошкодження основної високовольтної лінії. При двохланцюговому профілі дроти високовольтних кіл підвішують на одній двохштирній та одній чотирьохштирній траверсі так, щоб три дроти основного кола СЦБ розташовувалися на одному боці опори, а три дроти повздовжнього електропостачання - на іншому.
Комбіновані запобіжники-роз'єднувачі типу ПКН-10 слугують для захисту високовольтної лінії від коротких замикань, а також для захисту лінійних трансформаторів типу ОМ при короткому замиканні в колі низької напруги.
При короткому замиканні в первинній або вторинній обмотках трансформатора типу ОМ, він відключається від лінії запобіжником типу ПКН-10 і, відповідно, з ладу виходить лише одна сигнальна установка.
Запобіжник-роз'єднувач типу ПКН-10
Запобіжник-розрядник типу ПКН-П
Запобіжники ПКН-10 називаються комбінованими, оскільки вони одночасно слугують роз'єднувачами і за їх допомогою можна відключити трансформатор від силового кола, оскільки високовольтна обмотка трансформатора приєднується до дротів силового кола через запобіжники.
Запобіжник ПКН-10 складається з порцелянового корпусу 1 (див. рис. вище) з вмонтованим у його верхню кришку 2 запобіжником. Запобіжник складається з порцелянового патрону металевими наконечниками і плавкої вставки.
При закритті кришки металеві наконечники патрона входять в контактні губки в корпусі, і таким чином обмотка трансформатора ОМ приєднується до дротів силового кола.
Запобіжник можна включати і виключати з землі за допомогою бакелітової штанги з гачком на кінці, який вставляють у вушко 3, яке знаходиться зовні кришки. На силовій опорі запобіжник кріплять скобою 5. В бокових стінках корпуса запобіжника є два отвори 4 для введення дротів від силового кола до виводів трансформатора.
Високовольтні вентильні розрядники типу РВП-10 призначені для захисту живлячих пунктів і лінійних трансформаторів ОМ. Основним елементом є іскровий проміжок і робочий опір. Будова: 1 - герметичний корпус, 2 - контактна пружина із затискачем, 3 - спіральна пружина, 4 - бакелітовий циліндр, 5 - одинадцять іскрових проміжків, 6 - фіксуючі шайби, 7 - шість вілітових (це напівпровідниковий матеріал) дисків, 8 - сталевий болт, 9 - хомут.
Принцип дії розрядника полягає в наступному. Хвиля атмосферної напруги, що приходить з лінії, з амплітудою, що перевершує імпульсну пробивну напругу іскрового проміжка, викликає його пробій. Після пробою імпульсний струм блискавки відводиться з дроту в землю.
Автоматичний вимикач багаторазової дії АВМ захищає силові кола напругою до 250 В і рейкові кола АБ від струмів перевантаження і короткого замикання.