Передвхідний світлофор 1 має два додаткових показання - жовтий і зелений мигаючі вогні. В схемі є наступні кола:
НМ-НОМ - управління жовтим і зеленим мигаючими вогнями, в яке включене реле МП (КШ1-280);
НЛ-НОЛ - включення лінійного реле Л (КШ1-280);
НИ-НОИ - сповіщення, в яку включене сповіщувальне реле НИП;
НН-НОН - зміни напрямку руху;
НК-НОК - контролю перегону.
На спареній сигнальній установці для здійснення мигаючої сигналізації використовують мигаюче реле М (НМПШ2-400), маятниковий трансмітер СМТ (МТ-2) та контрольне мигаюче реле КМ (АНШ2-700).
Загальний вигляд схеми ув'язки 1АБ постійного струму зі станційними пристроями
Стан кіл схеми ув'язки відповідає встановленому непарному напрямку руху і закритому вхідному світлофору Н. При цьому лінійне реле Л передвхідного світлофора 1 тиловими контактами реле 2Н включене в лінійне коло Л1-ОЛ1 в напрямку до станції. По лінійному колу, що проходить через тилові контакти реле НРУ і фронтові контакти вогневого реле НК2ЖО, реле Л збуджене струмом зворотної полярності. Притягуючи свій нейтральний якір, воно вмикає сигнальні повторювачі С, С1 та С2 (на схемі не показані). По колу, що проходить через обмотку вогневого реле О, фронтові контакти реле 1Н та С1, а також переведений контакт поляризованого реле Л, на світлофорі 1 вмикається жовтий вогонь.
Стан кіл схеми ув'язки при забороняючому показанні вхідного світлофора
Відкриття вхідного світлофора Н при встановленому маршруті прийому на головну колію і горінні на ньому жовтого або зеленого вогню контролюється збудженням реле НРУ. Контактами цього реле змінюється полярність струму живлення реле Л зі зворотної на пряму. Реле МП не збуджується, оскільки його коло розімкнуте контактами реле НПМ. Реле Л, перемикаючи поляризований якір, вмикає на світлофорі 1 зелений вогонь.
Стан кіл схеми ув'язки при прийомі поїзда на головну колію
При встановленні маршруту прийому на бокову колію (реле НГМ1 вимкнене) і горінні на вхідному світлофорі Н двох жовтих вогнів збуджується реле НПМ. Фронтовими контактами даного реле і тиловими реле НЗПО1 по колу НМ-НОМ замикається коло живлення струмом зворотної полярності реле МП. По лінійному колу НЛ-НОЛ через фронтові контакти реле НРУ, тилові контакти реле НГМ1 і контакти поляризованого якоря реле МП в релейній шафі передвхідного світлофора 1 реле Л збуджується струмом зворотної полярності. Перемикаючи поляризований якір, воно вмикає на передвхідному світлофорі жовтий вогонь. Фронтовим контактом реле МП вмикається комплект мигання СМТ, М та КМ, чим створюється миготливий режим горіння жовтого вогню передвхідного світлофора 1. При пошкодженні імпульсних реле миготливий режим горіння жовтого вогню перемикається на безперервний.
Стан кіл схеми ув'язки при прийомі поїзда на бокову колію
В маршруті прийому на бокову колію по пологим стрілкам вхідний світлофор Н сигналізує зеленим мигаючим і жовтим постійним вогнем та однією або двома зеленими смугами. Увімкнення зеленої смуги контролюється спрацюванням реле НЗПО1, через фронтові контакти якого по колу НМ-НОМ реле МП збуджується струмом прямої полярності. Притягуючи нейтральний якір, воно включає комплект мигання СМТ, М та КМ. Через фронтові контакти реле НРУ та тилові контакти НГМ1 в лінійне коло НЛ-НОЛ подається струм зворотної полярності для збудження реле Л. Поляризованими контактами реле МП це коло струму зворотної полярності змінюється на пряму і реле Л, перемикаючи поляризований якір, вмикає на передвхідному світлофорі 1 зелений вогонь. За рахунок роботи комплекту мигання лампа зеленого вогню працює в миготливому режимі. При пошкодженні комплекту мигання контактами реле КМ змінюється полярність струму з прямої на зворотну в колі живлення реле Л, від чого на світлофорі 1 вимикається зелений і загоряється жовтий постійний вогонь.
Стан кіл схеми ув'язки при прийомі поїзда на бокову колію по пологим стрілкам
Контроль сповіщення про наближення поїзда до станції здійснюється сповіщувальними реле Н1ИП та Н2ИП. З моменту вступу поїзда на другу ділянку сповіщення 3П біля світлофора 1 припиняється імпульсна робота реле И та вимикаються реле ПИ, ПИ1 та П1. Контактами П1 розмикається коло сповіщення И1-ОИ1 і на станції вимикається реле НИП. Воно вимикає реле Н2ИП і на табло гасне біла та вмикається червона лампочка Н2ПУ (зайнятості другої ділянки наближення). Вступ поїзда на 1 ділянку наближення призводить до вимикання біля вхідного світлофора реле И, ПИ, ПИ1 та П1, а також реле 1НП на станції. Реле 1НП, відпускаючи якір, вимикає реле Н1ИП; на табло гасне біла і загоряється червона лампочка Н1ПУ зайнятості першої ділянки наближення.
Щоб відправити поїзд зі ст.А, необхідно змінити напрямок руху з непарного на парний. На ст.А після закінчення зміни напрямку руху вимикається реле НПН та НПН1 (станційні повторювачі реле напрямку, на схемі не показані). Тиловими контактами реле НПН в лінійне коло НЛ-НОЛ підключається лінійне реле ЧЛ. Біля передвхідного світлофора 1 при зміні напрямку руху вимикається реле 1Н і вмикається реле 2Н; відбувається перемикання лінійного і сигнального кіл, а також кіл сповіщення. Фронтовими контактами реле 2Н в лінійне коло Л1-ОЛ1 до станції підключається лінійна батарея, а в лінійне коло Л-ОЛ до світлофора 6 через тилові контакти реле 1Н - лінійне реле Л. Одночасно відбувається повне відключення ламп світлофора 1 і підключення ламп світлофора 8. Реле ЧЛ станції отримує живлення струмом прямої або зворотної полярності від першого прохідного світлофора 8 в залежності від його сигнальних показань. Контактами реле ЧЛ обирається жовтий або зелений вогонь на вихідному світлофорі при встановленні маршруту відправлення зі ст.А.
Перемикання кіл схеми при зміні напрямку руху з непарного на парний
При відправленні поїзда і виході його на стрілочну ділянку вимикається сигнальне реле і своїм тиловим контактом вмикає на вихідному світлофорі червоний вогонь. Одночасно припиняється імпульсне живлення рейкового кола 1НП. Біля світлофора 8 вимикається реле П1 і, відпускаючи якір, розмикає лінійне коло Л1-ОЛ1 і відключає лінійне реле ЧЛ. Рейкове коло 1НП перемикається на кодове живлення з боку світлофора 8. Від кодових імпульсів на станції працює реле ЧОИ (повністю коло спрацювання цього реле на схемі не показане). Шляхом перемикання контакта реле ЧОИ в колі дешифратора збуджується реле Ч1УУ і на табло вмикаються білі лампочки вільності ділянок віддалення. При виході перших скатів поїзда на першу ділянку віддалення припиняється імпульсна робота реле ЧОИ і вимикається реле Ч1УУ. Останнє, відпускаючи якір, вимикає реле Н1ИП, через що на табло гасне біла і вмикається червона лампочка Н1ПУ зайнятості першої ділянки віддалення.
Реле НИП отримує живлення по колу НИ-НОИ через фронтові контакти реле С в релейній шафі світлофора 1/8. З моменту вступу поїзда на другу ділянку віддалення вимикаються реле Л та С і на світлофорі 8 загоряється червоний вогонь. Фронтовими контактами реле С вимикається реле НИП, яке виключає реле Н2ИП на станції. На табло гасне біла і вмикається червона лампочка Н2ПУ зайнятості другої ділянки віддалення.
Реле Н1ИП має уповільнення на відпускання якоря за рахунок підключення конденсатора ємністю 1000 мкФ. Необхідність уповільнення на відпускання викликана тим, що в момент зміни напрямку, коли реле 1НП відпускає якір дещо раніше, ніж реле Ч1УУ притягує якір, може відбутися короткочасне відключення червоної лампочки Н1ПУ. За рахунок дії уповільнення на відпускання реле Н1ИП не відпускає свій якір і контроль помилкової зайнятості ділянки віддалення не відбувається.
Наближення поїзда до станції, окрім світлової індикації, контролюється за допомогою дзвінка короткочасної дії. Дзвоник працює протягом 2 с від струму розряду конденсатора ємністю 1000 мкФ при відпусканні якорів реле Н1ИП та Н2ИП. При відправленні поїзда коло дзвоника вимикається контактом реле напрямку НСН1.
Передвхідний світлофор 1 має два додаткових показання - жовтий і зелений мигаючі вогні. Для управління цими вогнями використовується реле ЗС, увімкнене по лінійному колу НЗС-НОЗС. В це ж коло на станції включене реле наближення Н2ИП для контролю зайнятості другої ділянки наближення. По колу сповіщення НИ-НОИ включений сповіщувач наближення НИП.
Загальний вигляд схеми ув'язки одноколійного АБ змінного струму зі станційними пристроями
На сигнальній установці використані реле, позначення, тип і призначення яких були наведені в темі "Ув'язка двоколійного АБ змінного струму зі станційними пристроями".
Стан кіл схеми відповідає встановленому непарному напрямку руху, при якому світлофор 1 увімкнений, а світлофор 8 вимкнений.
При горінні на світлофорі 1 червоного вогню горіння основної нитки розжарювання лампи контролюється збудженням реле 1О, а додаткової нитки - збудженням реле БОД. Коло кодування рейкового кола 3П кодом КЖ відбувається через фронтові контакти реле 1О та БОД, тому перенесення червоного вогню на світлофор, що стоїть позаду, здійснюється тільки при перегорянні основної і додаткової ниток.
При закритому стані вхідного світлофора Н в рейкове коло 1ПП надсилається код КЖ. На сигнальній установці 1 від цього коду працює реле 2И та дешифратор. По колам дешифратора збуджується реле Ж, а після нього - реле Ж1, Ж2, Ж3. Через фронтові контакти реле 1Н та Ж2 і тиловий контакт реле ЗС1 на світлофорі 1 включається лампа жовтого вогню і спрацьовує реле 1О. Основна і додаткова нитки розжарювання лампи червоного вогню світлофора 1 контролюються в холодному стані збудженням реле О та БОД, а світлофора 8 - збудженням реле 2О та АОД. Після включення жовтого вогню на світлофорі 1 замикається коло кодування кодом Ж рейкового кола 3П. У випадку перегоряння лампи червоного вогню кодування РК не зміниться.
Стан кіл схеми ув'язки при горінні на вхідному світлофорі забороняючого показання
При встановленому маршруті прийому по головній колії і горінні на вхідному світлофорі Н жовтого або зеленого вогню на посту ЕЦ збуджені реле НРУ та НГМ1. Фронтовими контактами цих реле замикається коло НЗС-НОЗС, по якому струмом прямої полярності збуджується реле ЗС на сигнальній установці 1. Слідком за реле ЗС спрацьовує його повторювач реле ЗС1. РК 1ПП кодується кодом Ж або З, при прийомі якого біля світлофора 1 працюють реле 2И та дешифратор. По вихідним колам дешифратора вмикається реле Ж та його повторювачі. При прийомі коду З або Ж розшифровується лише перший імпульс коду. Коло розшифрування другого і третього імпульсів розімкнуте тиловим контактом реле ЗС1, тому сигнальне реле З не збуджується. По колу, що проходить через фронтові контакти реле 1Н, Ж2 та ЗС1, на світлофорі 1 вмикається лампа зеленого вогню.
Одночасно замикається коло кодування кодом З рейкового кола 3П.
При перегорянні лампи зеленого вогню кодування РК 3П не змінюється.
Стан кіл схеми ув'язки при прийманні поїзда на головну колію
При встановленому маршруті прийому на бокову колію і горінні на вхідному світлофорі двох жовтих вогнів (з них верхній може бути мигаючим) лінійне коло НЗС-НОЗС розімкнуте контактами реле НГМ1 і на сигнальній установці 1 реле ЗС та ЗС1 знаходяться у знеструмленому стані. Рейкове коло 1ПП кодується кодом Ж, від якого біля світлофора 1 спрацьовує реле 2И і дешифратор. По вихідних колах дешифратора спрацьовують реле Ж та З, а слідком за ними - Ж1, Ж2, Ж3 та З1. Фронтовими контактами реле 1Н, Ж2 та тиловим контактом реле ЗС1 на світлофорі 1 вмикається лампа жовтого вогню. Одночасно з цим фронтовими контактами реле Ж1, 1Н та З1 замикається коло мигаючого реле М, що проходить через контакт Ж2 КПТШ. Працюючи в імпульсному режимі, М замикає коло живлення реле КМ (на схемі не показано) і створює мигання жовтого вогню на передвхідному світлофорі 1.
На час горіння жовтого мигаючого вогню вмикається коло кодування кодом З рейкового кола 3П.
У випадку перегоряння лампи жовтого вогню вимикається реле 1О і рейкове коло 3П замість коду З отримує код Ж.
Стан кіл схеми ув'язки при прийомі поїзда на бокову колію по звичайним стрілкам
При встановленому маршруті прийому на бокову колію по пологим стрілкам і горінні на вхідному світлофорі Н двох жовтих вогнів (з них верхній може бути мигаючим) і зеленої смуги фронтовими контактами реле НРУ та НЗПО і тиловими контактами реле НГМ1 замикається коло НЗС-НОЗС, через що реле ЗС збуджується струмом зворотної полярності і вмикає свій повторювач ЗС1. Рейкове коло 1ПП кодується кодом Ж і біля світлофора 1 збуджується реле Ж, Ж1, Ж2 та Ж3. Реле М починає працювати в імпульсному режимі, реле КМ збуджується і на передвхідному світлофорі 1 вмикається зелений мигаючий вогонь. На час горіння зеленого мигаючого вогню рейкове коло 3П кодується кодом З.
У випадку перегоряння лампи зеленого вогню замість коду З в РК 3П надходитиме код Ж.
Стан кіл схеми при прийомі поїзда на бокову колію по пологим стрілкам
Наближення поїзда за дві блок-ділянки контролюють реле Н2ИП та НИП. Робота цих реле протікає аналогічно описаній в схемі ув'язки 2АБ змінного струму.
При зміні напрямку руху на парний робота кіл схеми ув'язки відбувається наступним чином. По колу Н-ОН реле Н передвхідного світлофора 1 збуджується струмом зворотної полярності, вмикається реле 2Н і вимикається реле 1Н. Контактами реле 1Н та 2Н перемикаються релейний і живлячий кінці рейкового кола 1ПП, відключаються лампи дозволяючих вогнів світлофора 1 і вмикаються лампи світлофора 8, переключаються кола кодування шляхом відключення реле 1Т і включення реле 2Т, вхідні кола дешифратора підключаються для прийому і розшифрування кодів, які надходять з РК 3П. Ув'язка вихідних світлофорів з прохідним світлофором 8 здійснюється шляхом кодування РК 1ПП від світлофора 8.
Біля вхідного світлофора Н коди приймають реле ЧОИ та його повторювач реле ЧОИ1 (на схемі не показані). При імпульсній роботі реле ЧОИ1 створюються вхідні кола дешифратора БС-ДА на посту ЕЦ. По вихідних колах дешифратора вмикаються реле ЧЖ та ЧЗ. Фронтовими контактами цих реле замикаються кола дозволяючих вогнів на вихідному світлофорі в маршруті відправлення.
Контактами реле ЧЖ та ЧЗ вмикаються кола сповіщувальних реле Н1ИП та Н2ИП. З моменту виходу поїзда на першу ділянку віддалення 1ПП припиняється імпульсна робота реле ЧОИ та ЧОИ1, через що вимикаються реле ЧЖ та ЧЗ, а слідком за ними - і реле Н1ИП та Н2ИП. На табло гаснуть білі лампочки вільності першої і другої ділянок віддалення і загоряється червона лампочка зайнятості першої ділянки віддалення Н1ПУ. Звільнення першої і зайнятість другої ділянки віддалення призводить до того, що в режимі кода КЖ працюють працюють реле ЧОИ, ЧОИ1. По колах дешифратора вмикається реле ЧЖ, потім реле ЧЖ1 та Н1ИП, реле Н2ИП залишається вимкненим. На табло загоряється біла лампочка Н1ПУ вільності першої ділянки віддалення і червона лампочка Н2ПУ зайнятості другої ділянки віддалення. Після звільнення другої ділянки віддалення реле ЧОИ та ЧОИ1 працюють в режимі коду З, через дешифратор вмикаються реле ЧЖ та ЧЗ. Фронтовим контактом реле ЧЗ збуджується реле Н2ИП і, перемикаючи свої контакти, вимикає червону і вмикає білу лампочку Н2ПУ вільності другої ділянки віддалення.
На час встановленого парного напрямку руху біля світлофора 8 зелений вогонь вмикає реле ЗС1, яке працює як повторювач реле З1.
В схемі спареної сигнальної установки передбачаються кола для кодування услід поїзду, якщо між світлофором 1 та вхідним світлофором станції є переїзд або між світлофором 8 та 6 також є переїзд. Для прикладу на приведеній схемі показане налаштування кола кодування услід поїзду при непарному напрямку руху шляхом встановлення перемички П в колі реле 2ПТ та 1Т. В це коло також включений фронтовий контакт реле ИП, щоб кодування не почалося раніше, ніж поїзд повністю звільнить ділянку 3П.