Типовою частиною АБ являються схеми рейкових кіл одиночної і спареної сигнальних установок і принципові схеми АБ одиночних і спарених сигнальних установок. На рисунку нижче приведена схема одноколійного АБ для чотирьох сигнальних установок перегону. Стан кіл відповідає непарному напрямку руху і знаходженню поїзда за світлофором 3.
Схема АБ складається з наступних кіл:
- рейкове - для контролю стану блок-ділянки, цілісності рейок, передачі коду АЛС; живлячий кінець РК знаходиться на вхідному кінці блок-ділянки, релейний - на вихідному. При зміні напрямку кінці РК міняються місцями. На розрізних сигнальних установках здійснюється трансляція живлення рейкових кіл;
- зміни напрямку - чотирьохпровідна схема з проводами Н-ОН та К-ОК; реле напрямку Н має повторювачі 1Н, 2Н, контактами яких комутуються кола (рейкове, лінійне, сигнальне, кодування) при зміні напрямку;
- сигнальне - вмикає вогні світлофора; в невстановленому напрямку світлофори вимкнені; червоні вогні контролюються в холодному стані в обох напрямках;
- кодування - вмикається при зайнятті поїздом блок-ділянки і здійснюється назустріч поїзду з релейного кінця РК; при зміні напрямку кодування міняється;
- електроживлення - основне живлення здійснюється змінним струмом, резервне - постійним; силове живлення - 220 В змінного струму, П, М - 12 В постійного струму; С, МС - 12 В змінного струму; ЛП, ЛМ - 12 В постійного струму.
Перелік реле, розташованих в релейній шафі типу ШРУ, наведено нижче:
Н (КШ1-80) - реле напрямку;
1Н, 2Н (НМШ1-400) - повторювачі реле напрямку;
Л (КШ1-280) - лінійне реле;
С (АНШМ2-380) - сигнальне реле;
С1 (НМШ1-400) - повторювач сигнального реле;
П (АНШ2-700) - колійне реле;
П1 (НМШ1-400) - повторювач колійного реле;
И1, И2 (ИМШ1-0,3) - імпульсне колійне реле;
А (АСШ2-220) - аварійне реле;
О (АОШ2-180/0,45) - вогневе реле;
КО, 1КО (НМШ2-900) - вогневе реле червоного вогню.
Встановлений непарний напрямок руху фіксується тим, що біля сигнальних установок 3, 5 та 7 реле Н збуджене струмом прямої полярності і включені реле 1Н. На сигнальній установці 4 реле Н збуджене струмом зворотної полярності і включене реле 2Н. Контактами реле 1Н та 2Н усі кола сигнальних установок переключені для роботи АБ в непарному напрямку.
Схема одноколійного АБ постійного струму
При зайнятій поїздом блок-ділянці 3П на сигнальній установці 1 (на схемі не показано) припиняє роботу імпульсне колійне реле, релейний дешифратор, а потім колійне реле П і його повторювач. Контактами П1 обривається коло живлення лінійного реле Л на сигнальній установці 3. Реле відпускає нейтральний якір і розмикає фронтові контакти, при цьому вимикаються сигнальне реле С і його повторювач С1. Тиловими контактами реле С1 замикається коло горіння лампи червоного вогню на світлофорі 3 та збудження вогневого реле О від джерела С, МС. Вогневе реле КО збуджується через тиловий контакт реле С1 і фронтовий контакт реле О. Контакти реле КО використовуються в колі частотного диспетчерського контролю і сигналізують черговому по станції про стан ламп світлофора на перегоні.
РК 5П вільне від рухомого складу, імпульсне колійне реле цієї ділянки біля світлофора 3 працює в імпульсному режимі. Через виходи релейного дешифратора РД вмикається колійне реле П і його повторювач. Від джерела ЛП, ЛМ сигнальної установки 3 в лінійне коло світлофора 5 подається струм зворотної полярності.
Контактами вогневого реле О перевіряється цілісність лампи червоного вогню, контактом реле С - стан ділянки 3П, контактом реле 1Н - напрямок руху і контактом реле П1 - стан рейкового кола 5П. Реле Л сигнальної установки 5 перемикає поляризований якір в переведене положення і фронтовим контактом нейтрального якоря замикає коло живлення сигнального реле С і його повторювача С1.
Фронтовими контактами реле 1Н і реле С1 та переведеним контактом поляризованого якоря Л створюється коло живлення лампи жовтого вогню і збудження вогневого реле О.
Червоні лампи світлофорів 5 і 8 спареної установки 5/8 контролюється в холодному стані за допомогою реле КО і КО1 від джерела П, М. Цілісність ниток ламп червоного вогню, які забезпечують безпеку руху поїздів, контролюється у встановленому та у невстановленому напрямку.
РК 7П вільне від рухомого складу, тому імпульсне реле И1 біля світлофора 5 працює в імпульсному режимі. Через РД збуджується реле П і його повторювач. В лінійне коло світлофора 7 подається струм прямої полярності від джерела ЛП, ЛМ, розташованого в РШ5 через фронтові контакти О, С1, П1 та 1Н. Реле Л нормальним контактом поляризованого якоря замикає коло горіння лампи зеленого вогню. Реле КО та 1КО контролюють цілісність ниток ламп червоного вогню світлофорів 7 і 6 спареної сигнальної установки 7/6.
Робота схеми АБ постійного струму при встановленому (непарному) напрямку руху
Біля світлофора 4 в непарному напрямку утворюється розрізне рейкове коло. На блок-ділянці між світлофорами 7 і 9 (на схемі не показаний світлофор 9) улаштовані два рейкових кола 9П і 9Па. В місці розрізної сигнальної установки відбувається трансляція імпульсного живлення з РК 9П в РК 9Па. Імпульси струму з РК 9П приймає реле И1 біля світлофора 4. Контактом И1 спрацьовує його повторювач - И2, коло якого замкнуте фронтовим контактом 2Н. При імпульсній роботі И2 транслюються імпульси в РК 9Па. Біля світлофора 7 в імпульсному режимі працює реле И1 і через перемикаючий контакт И1 працює РД, на виході якого увімкнене реле П. Лінійне реле Л на сигнальній установці 9 (на схемі не показане) отримує живлення струмом прямої полярності від сигнальної установки 7 (ЛП, ЛМ) через фронтові контакти О, С1, П1 та 1Н. На сигнальній установці 4 лінійне реле Л відключене від лінійного кола фронтовими контактами 2Н, лінійне живлення транслюється напряму на сигнальну установку 9. На світлофорі 9 буде горіти зелений вогонь. На сигнальній установці 4 в непарному напрямку світлофор відсутній, але лампа червоного вогню на світлофорі 4 контролюється в холодному стані.
Робота схеми АБ постійного струму при встановленому (непарному) напрямку руху
При перегорянні лампи червоного вогню на світлофорі 3 (див.рис.нижче) відбувається автоматичне перенесення забороняючого показання на світлофор, що стоїть позаду за допомогою лінійного кола. На сигнальній установці 3 вимикається вогневе реле О і своїми контактами обриває коло живлення реле Л сигнальної установки 5. Після відпускання якорів реле Л, С і реле С1 на світлофорі 5 загоряється червоний вогонь.
При перегорянні лампи жовтого вогню на світлофорі 5 знеструмлюється вогневе реле О. В лінійному колі змінюється полярність струму живлення реле Л сигнальної установки 7 з прямої на зворотну. Переведеним контактом поляризованого якоря реле Л включається лампа жовтого вогню на світлофорі 7, тобто здійснюється автоматичне перенесення показання світлофора 5 на світлофор 7.
У випадку перегоряння лампи зеленого вогню на світлофорі 7 знеструмиться вогневе реле О і на світлофорі 9 загориться лампа жовтого вогню через зміну полярності струму в лінійному колі за допомогою контактів реле О.
Зміна напрямку руху здійснюється чотирьохпровідною схемою. При зміні напрямку руху на парний поляризовані якорі реле напрямку Н на сигнальних установках 3, 5/8, 7/6 перемикаються в переведене положення, а на сигнальній установці 4 - в нормальне положення. На сигнальних установках 3, 5/8, 7/6 збудиться повторювач реле напрямку 2Н, а на сигнальній установці 4 збудиться реле 1Н. Контактами цих реле перемикаються рейкові, лінійні, сигнальні кола і кола кодування для роботи схеми АБ в парному напрямку руху. Живлячий кінець 2П рейкового кола 9П за світлофором 4 знаходиться в РШ4, а релейний кінець - в РШ2. Живлячий кінець РК 9Па перед світлофором 4 розташовується в РШ6, а релейний - в РШ4. На розрізній точці, утвореної в парному напрямку біля світлофора 3, імпульси транслюються з рейкового кола 3П в рейкове коло 5П. На сигнальній установці 3 лінійне реле Л відключається від лінійного кола фронтовими контактами реле 2Н. Живлення реле Л світлофора 10 струмом прямої полярності подається від джерела ЛП, ЛМ сигнальної установки 8 через фронтові контакти реле О, С1, П1, 2Н. Через нормальний контакт поляризованого якоря реле Л і фронтовий контакт реле С1 на світлофорі 10 загориться зелений вогонь. Контактами 1Н і 2Н переключаються сигнальні кола. Світлофори непарного напрямку вимикаються, а парного - вмикаються. Лампи червоних вогнів непарного напрямку контролюються в холодному стані, а парного напрямку - в холодному і гарячому стані. Робота схеми АБ в парному напрямку аналогічна роботі схеми в непарному напрямку.
Робота схеми АБ постійного струму після зміни напрямку руху з непарного на парний