Схема двоколійного АБ постійного струму для ділянок з двостороннім рухом
Стан кіл схеми АБ відповідає односторонньому русі поїздів. Для організації двостороннього руху необхідно в кожній релейній шафі встановити перемички в колах реле напрямку Н та його повторювача реле ПН.
Повна схема сигнальної установки АБ включає в себе кола: рейкове, лінійне, сигнальне, кодування, зміни напрямку (двопровідна, підключається до кола ДСН-ОДСН), подвійного зниження напруги, частотного диспетчерського контролю ЧДК (не показане), електроживлення.
На кожній сигнальній установці для роботи схеми в обох напрямках використана релейна апаратура, позначення, тип і призначення яких наведено нижче:
В рейковому колі:
И (ИМШ1-0,3) - імпульсне колійне реле - приймач імпульсів з РК;
ВАК, ПБ - основне і резервне живлення РК;
П (АНШ2-700) - колійне реле - контролює стан блок-ділянки і РК, підключає трансформатор К;
МТ (МТ-1) - маятниковий колійний трансмітер - датчик імпульсів;
Т (ТШ-65В) - трансмітерне реле - кодує РК в правильному напрямку руху;
ДТ (ТШ-65В) - додаткове трансмітерне реле - кодує РК в неправильному напрямку;
РД - релейний дешифратор - розшифровує імпульсну роботу реле И;
В лінійному колі:
Л (КШ1-280) - лінійне реле - управляє показаннями світлофоа в залежності від стану блок-ділянок, розташованих попереду;
С (АНШМ-2-380) - сигнальне реле - виключає недолік реле Л;
В сигнальному колі:
О (АОШ2-180/0,45) - вогневе реле - контролює цілісність ниток ламп світлофорів;
КО (НМШ2-900) - вогневе реле червоного вогню - безперервно контролює справність нитки лампи і передає інформацію про її пошкодження по системі ЧДК;
В колі кодування:
ДКВ (АНШ2-40) - додаткове кодово-вмикаюче реле;
Т - див. вище, вид коду залежить від стану блок-ділянок попереду;
К - колійний трансформатор - джерело кодового струму;
В колі зміни напрямку:
ДСН (АНШ5-1600) - реле подвійного зниження напруги;
Н (КШ1-280) - реле напрямку - вмикає реле ПН;
ПН (НМШМ1-360) - повторювач реле напрямку - комутує кола кодування і лінійні, вимикає лампи світлофора.
При встановленому правильному напрямку руху, тобто по сигналам АБ і АЛС і зайнятій блок-ділянці 3П робота схеми протікає наступним чином.
Імпульсне колійне реле И, встановлене в релейній шафі світлофора 1, припиняє працювати в імпульсному режимі. Припиняється робота релейного дешифратора РД, при цьому колійне реле П і його повторювачі ПИ, ПИ1, П1 в РШ1 знеструмлюються, розмикаючи коло живлення лінійного реле Л, встановленого в РШ3. Тиловим контактом лінійного реле Л виключається реле С та його повторювач С1. Відпустивши якір, реле С1 тиловим контактом вмикає на світлофорі 3 лампу червоного вогню по колу:
С - R - фронтовий ДСН - реле О - тиловий ПН - тиловий С1 - лампа - тиловий С1 - МС.
Вогневе реле червоного вогню КО знаходиться під струмом, контролюючи стан лампи червоного вогню. Крім того, його контактами замикаються кола передачі інформації про стан лампи червоного вогню по системі ЧДК на станцію (в схемі не показано). Живлення реле КО здійснюється від джерела постійного струму (П, М) черед тиловий контакт С1 та фронтовий контакт О.
Рейкове коло ділянки 5П вільне від рухомого складу, тому імпульси з вхідного кінця РК надходять на вихідний кінець. Імпульсне колійне реле, встановлене на вихідному кінці РК 5П, працює в імпульсному режимі. Від контакту реле И працює дешифратор РД, на виході якого збуджується реле П і його повторювач П1. Лінійне реле Л, встановлене в РШ5, отримує живлення струмом зворотної полярності від лінійної батареї ПБЛ, МБЛ, яка знаходиться в РШ3 по колу:
ПБЛ - фронтовий О - тиловий С - тиловий ПН - фронтовий П1 - лінія ОЛ - тиловий ПН - реле Л - тиловий ПН - лінія Л - фронтовий П1 - тиловий ПН - тиловий С - МБЛ
Лінійне реле фронтовим контактом створює коо живлення реле С, а те, в свою чергу, - реле С1. Фронтовим контактом С1 та переведеним контактом реле Л на світлофорі 5 буде горіти жовтий вогонь. Лампа червоного вогню контролюється в холодному стані за допомогою реле КО. Горіння лампи жовтого вогню контролюється вогневим реле О. Змінний струм (С, МС) 12 В протікає по низькоомній обмотці реле О по колу:
С - R - фронтовий ДСН - реле О - тиловий ПН - фронтовий С1 - переведений контакт поляризованого якоря Л - лампа - МС
Реле КО отримує живлення (П, М) 12 В постійним струмом від сигнальної батареї через фронтові контакти С1.
РК блок-ділянки 7П вільне, тому імпульси постійного струму з вхідного кінця РК надходять на вихідний кінець для імпульсної роботи реле И, яке знаходиться в РШ5. Релейний дешифратор РД працює від імпульсів реле И, отже на виході спрацьовують реле П та його повторювач П1.
Ув'язка показань світлофорів здійснюється по лінійному колу, живлення якої здійснюється від сигнальної установки, що стоїть попереду. Тому реле Л, встановлене в РШ7, буде отримувати живлення прямої полярності від джерела ПБЛ, МБЛ, розташованого в РШ5:
ПБЛ - фронтовий О - фронтовий С - тиловий ПН - фронтовий П1 - лінія Л - тиловий ПН - реле Л - тиловий ПН - лінія ОЛ - фронтовий П1 - тиловий ПН - фронтовий С - фронтовий О - МБЛ
Після збудження реле Л струмом прямої полярності збуджується реле С → збуджується повторювач С1 → на світлофорі загоряється лампа зеленого вогню. Реле О, встановлене в колі горіння лампи зеленого вогню, контролює цілісність ниток цієї лампи. Нитку лампи червоного вогню контролює в холодному стані реле КО.
С - R - фронтовий ДСН - реле О - тиловий ПН - фронтовий С1 - нормальний контакт поляризованого якоря Л - лампа - МС
При знаходженні на ділянці 3П поїзда і перегорянні лампи червоного вогню на світлофорі 3 вимикається вогневе реле О і в лінійному колі замикаються його тилові контакти, розмикаючи коло живлення реле Л в РШ5. На сигнальній установці 5 реле Л не буде отримувати живлення і вимкнеться реле С → вимкнеться реле С1, і на світлофорі 5 загориться червоний вогонь, тобто здійснюється автоматичне перенесення червоного вогню на світлофор, що стоїть позаду.
Робота схеми двоколійного АБ з двостороннім рухом в правильному напрямку
При знаходженні на ділянці 3П поїзда і перегорянні лампи червоного вогню на світлофорі 3 вимикається вогневе реле О і в лінійному колі замикаються його тилові контакти, розмикаючи коло живлення реле Л в РШ5. На сигнальній установці 5 реле Л не буде отримувати живлення і вимкнеться реле С → вимкнеться реле С1, і на світлофорі 5 загориться червоний вогонь, тобто здійснюється автоматичне перенесення червоного вогню на світлофор, що стоїть позаду. У зв'язку з цим на світлофорі 7 зелений вогонь зміниться на жовтий
Схема, яка пояснює автоматичне перенесення червоного вогню на світлофор, що стоїть позаду
У випадку перегоряння лампи жовтого вогню на світлофорі 5 вимкнеться вогневе реле О в РШ5. В лінійному колі тиловими контактами реле О замкнеться коло живлення реле Л в РШ7 струмом зворотної полярності, поляризований якір якого перемкне контакт в переведене положення і на світлофорі 5 загориться жовтий вогонь.
При перегорянні лампи зеленого вогню на світлофорі 7, вимкнеться реле О в РШ 7. Тиловими контактами О створиться коло живлення лінійного реле Л в РШ9 струмом зворотної полярності. Переведеним контактом поляризованого якоря реле Л на світлофорі 7 загориться жовтий вогонь.
Кодування рейкових кіл для роботи АЛС починається з моменту вступу поїзда на рейкове коло. Пристрої кодування встановлені на релейному кінці РК, тобто на вихідному кінці блок-ділянки. Коди змінного струму частотою 50 Гц передаються в РК контактом трансмітерного реле Т. Джерелом кодового струму є кодовий трансформатор К. При вступі поїзда, наприклад, на ділянку 5П реле И, розташоване на вихідному кінці блок-ділянки біля світлофора 3, вимкнеться і через дешифратор вимкнеться колійне реле і його повторювачі. Тиловим контактом реле П підключиться живлення до обмотки трансформатора К і реле Т. Вибір коду для кодування РК 5П залежить від стану блок-ділянок попереду (3П, 1П). Якщо блок-ділянка 3П вільна і на світлофорі 3 горить зелений вогонь, то в РК 5П буде посилатися код З.
В коло зміни напрямку ДСН-ОДСН зі станції прийому подається струм зворотної полярності і на кожній сигнальній установці збуджується перегінне реле напрямку Н, його контактами замикається коло живлення повторювача ПН, яке збуджується і самоблокується. Контактами реле ПН на сигнальних установках виконуються перемикання в колах кодування (вимикається реле Т і підключається реле ДТ для кодування РК з живлячого кінця) і лінійних колах (напрямок живлення кола Л-ОЛ перемикається на протилежний з підключенням в коло реле ДКВ). Живлення вогнів світлофора відключається, а вогневе реле О отримує живлення по допоміжному колу через резистор. Місце розташування живлячого і релейного кінця РК не змінюється.
Включення реле ПН в колах двоколійного АБ постійного струму для неправильного напрямку
Рух поїздів в неправильному напрямку здійснюється за показаннями локомотивного світлофора АЛС. Межі блок-ділянок в неправильному напрямку визначають колійні світлофори АБ, на щоглі яких встановлені таблички зі світловідбивачами білого кольору. Прийом поїздів на станцію при русі в неправильному напрямку здійснюється по додатковому щогловому або карликовому світлофору. Кодування РК починається в момент вступу поїзда на РК контактом додаткового трансмітерного реле ДТ. Для підключення трансформатору К використовується контакт ДКВ додаткового кодово-вмикаючого реле, обмотка якого включена послідовно з реле Л. При відсутності поїзда в лінійному колі протікає струм, достатній для роботи лінійного реле і недостатній для збудження реле ДКВ. З вступом поїзда на ділянку 5П на сигнальній установці 3 вимикається реле И, припиняє свою роботу РД, а потім відпускають якорі реле П і його повторювачі ПИ, П1. Тиловими контактами реле ПИ та П1 замикається накоротко лінійне коло і вимикається реле Л. Струм в обмотці реле ДКВ зростає і воно збуджується по колу:
ПБЛ - фронтовий С - фронтовий ПН - лінія Л- тиловий П1 - тиловий ПИ - тиловий П1 - лінія ОЛ - фронтовий ПН - фронтовий С - реле ДКВ - МБЛ
Фронтовим контактом ДКВ запускається двигун кодового колійного трансмітера КПТШ і замикається коло роботи реле ДТ. Вибір коду залежить від стану блок-ділянок, що попереду. Якщо всі ділянки вільні, то коло збудження реле ДТ проходить через контакт З трансмітера КПТШ (див. схему нижче):
П - R - фронтовий А - Зкптш - фронтовий О - нормальний контакт поляризованого якоря Л - фронтовий С - фронтовий ПН - фронтовий ДКВ - реле ДТ - М.
При вільному стані лише однієї блок-ділянки 7П коло збудження реле ДТ буде проходити через контакт Ж трансмітера КПТШ. При зайнятій блок-ділянці 7П коло збудження реле ДТ створиться через тиловий контакт сигнального реле С і контакту КЖ трансмітера КПТШ, оскільки лінійне реле Л на сигнальній установці 5 не отримує живлення від світлофора 7 і відпускає нейтральний якір, вимикаючи сигнальне реле С.
Включення кіл кодування при русі в неправильному напрямку
Після звільнення блок-ділянки 5П робота РК відновлюється, починає працювати в імпульсному режимі реле И, а через дешифратор - колійне реле П та його повторювачі П1 та ПИ. Шунт з лінійного кола знімається, реле ДКВ відпускає якір, вимикається додаткове трансмітерне реле ДТ і вимикається двигун кодового колійного трансмітера КПТШ та кодового трансформатора К.